Az év végét anyagismereti továbbképzéssel és kísérletezéssel töltöttem a műhelyben. Ismerkedés új technikákkal és anyagokkal, amit most szeretnék megosztani veletek. Amikor még én kezdtem az üvegszálazást, nem létezett iskolai oktatás, sem tanfolyam, ahol meg lehetett volna tanulni ezt a szakmát. Az internet is még nagyon gyerekcipőben járt, nem maradt más mint a kísérletezés az anyagokkal. Most egy kicsit más világ van, és haladni kell a korral. Szerencsés helyzetbe kerültem, mert lehetőségem nyílt egy új gépet tesztelni ,sokféle anyagot lehet vele használni, amiből négyet kipróbáltam és be is mutatok:
Első anyag PX , Suprahard 100-as :
az anyagot 70 fokra felmelegítem a géppel és 150 bár nyomással a mintára fújom. Kifújás után egy gumis anyaggá alakul, amit egész egyszerűen lehúzók a mintáról. Az üvegszálazásnál ez mindig gondot jelentett, főleg a bonyolult formák levételénél. Itt viszont a gumissága miatt egész egyszerűen kifordítom belőle a kész terméket és utána visszaáll az eredeti formára.
Nézzük képekben:
- a forma amiről mintát veszek:
-kiszedés a sablonból:
-a gipszből visszaöntve:
- édes-kettesben, már csak festeni kell és kész:
Második anyag, a puliuretán hab:
Zárt cellás purhab amit eredetileg lapos tető szigetelésre használnak, 3 cm vastagságtól lépésálló, hő- és vízszigetelő réteget képez. Ha valakit a ház szigetelési része mélyebben érdekel, itt több információt megtalál róla:
Én mintalevételre próbáltam ki, tökéletesen működik, száradási ideje 15 perc. Nem összekeverendő azzal a purhabbal amit flakonban lehet kapni, mert „az a nyitott cellás purhab”. Ami még nagyon jó tulajdonsága, hogy faragható, bírja a nitro alapú anyagokat (gitt, festék, füller stb.) kiválóan alkalmazható díszletek elkészítésére, ez az én anyagom!
Harmadik anyag a Suprabase 350-es :
Ezt az anyagot is magas hőmérsékleten és nyomáson fújom a mintára. Itt egy rideg műanyag anyagot kapunk. A képen ez alulról a második anyagminta. A teljes megkötésig, ami 36 óra, nagyon könnyen törik, látszik is a képen, hogy a sarka letört, de utána beton-keményre kikeményedik. Ezt karosszéria elem gyártásra ajánlják.
Negyedik anyagunk a poliurea (polikarbamid) korrózióvédő bevonat:
Az anyag megkötés után alaktartó, kemény, gumis-szerű anyag lesz. Bírja az ütést, hajlításokat, nem törik, megóvja a felületet az időjárás viszontagságaitól, tökéletes vízzáró réteget képez és ellenáll a legtöbb vegyi anyaggal szemben. Én dobbetét, köténylemez, koptatók építéséhez és nem utolsó sorban kis teherautók belsejére és platójára tudom elképzelni. Ami még jó tulajdonsága az anyagnak, hogy anyagában színezhető, a sérülés nem látszik meg rajta.
Új év, új lehetőségek, mindenkinek BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK!